Veľké ZálužiePrvá písomná zmienka o obci je z druhej polovice 13. storočia, z roku 1261, kde sa spomína ako majetok veľmoža Abu v chotári Bábu. Tu sa spomína Veľké Zálužie ako "terra Wylak" a je písomne najstarším doloženým názvom obce. Začiatkom 14. storočia Ujlak patril Matúšovi Čákovi. V roku 1321 po jeho smrti sa Ujlak dostáva pod správu kráľovskej komory. Od roku 1332 je zriadená Ujlacká farnosť. Predpokladá sa, že v tomto období je vybudovaný aj prvý kostol na mieste terajšieho. V rokoch 1349 až 1524 patrí Ujlak pod správu hlohoveckého hradu.V roku 1526 dostáva Ujlak od panovníka Ľudovíta II tržné výsady, oslobodenie od všetkých platieb a mýta, a stáva sa zemepánskym mestečkom. V roku 1752 sa spomína panský liehovar, pivovar, vodný mlyn a chov oviec na Titváni a Mesači. Mikuláš Forgách si dal v Ujlaku postaviť kaštieľ. Niekdajšie grófske sídlo je dvojpodlažná budova, v ktorej sa pôvodne nachádzala veľká knižnica a zbierka zbraní, ktoré sa však nezachovali. Neskôr sa majiteľmi kaštieľa stávajú Esterházyovci. Mestečkom je Ujlak až do administratívnej reformy verejnej správy Uhorska v roku 1870 a 1876. Prvé úradné sčítanie z roku 1869 vykázalo 1596 obyvateľov. V roku 1900 to bolo už 2052 obyvateľov. Od roku 1948 je Ujlak premenovaný štátnou správou na Veľké Zálužie.

Fructus Vitis s.r.o.

Pivnica a penzión Svätého Urbana

Názov firmy Fructus Vitis v preklade z latinčiny znamená Plod viniča, a pochádza z kontextu Vinum quod tibi offerimus fructus vitis et operis manuum hominum, čo v preklade znamená Víno, ktoré ponúkame je plodom viniča a ľudskej práce. Cieľom je povýšiť kultúru pitia vína.

Firma Fructus Vitis vo Veľkom Záluží vyrába a ponúka biele a červené vína v  kvalite akostných  a prívlastkových vín, vína sudové i fľaškované.
Na doplnenie sortimentu ponúka firma  i vína z vlastných viníc v južnom Francúzsku. V Provance, v mestečku Cotignac vlastníme 7 ha viníc v apelácii Cotes de Provence.  Naším partnerom v starostlivosti o vinice a vo vinifikácii je vinárstvo Chateau Nestuby v Cotignacu. Je to rodinná usadlosť, 4. generácie z otca na syna, cca 70 ha viníc. Tieto vína sa predávajú pod označením Touch de Provence/Dotyk Provence.

Ďalej dovážame vína z oblasti Beaujolais a Cotes du Rhone (aj Chateauneuf  du Pape).

Firma vlastní Pivnicu a penzión Svätého Urbana, kde možno organizovať pre skupiny súkromných záujemcov, firemnú klientelu a turistické skupiny prezentácie, degustácie slovenských i francúzskych vín doplnené rozprávaním o víne.

Objekt disponuje samostatnou miestnosťou s kapacitou 25 – 30 osôb ktorá je určená a vybavená pre porady, školenia, semináre a pod.
Penzión je vybavený modernou kuchyňou a môže teda okrem klasických obedov a večerí ponúknuť pre záujemcov komplexné zaistenie reštauračných služieb pre spoločenské akcie (svadby, promócie, narodeninové oslavy, a pod.).K dispozícii je 10 dvojlôžkových izieb (v prevedení tri hviezdičky).

Vinárstvo J. Bíro


Malá rodinná vinohradnícka a vinárska firma vznikla v roku 1991, inšpirovaná rodinnou tradíciou pestovania hrozna a výroby vína.

Poloha
Vyrábame víno z vlastných vinohradov o výmere 4,75 ha (1,5 ha 15 ročných; 2,5 ha 20 ročných; 0,75 ha 40 ročných), ktoré sa nachádzajú v Nitrianskej vinohradníckej oblasti obci Veľké Zálužie na juhovýchodnom svahu v nadmorskej výške 250 m.

Pôda
Pôda je hnedozem na naviatej spraši s vysokým obsahom vápnika.

Agrotechnika
Viničové kry sú nízko zaťažované v záujme dosiahnutia optimálneho pomeru úrody a kvality. Hlavné biele odrody, ktoré pestujeme sú Rizling vlašský, Veltlínske zelené, Rizling rýnsky, Chardonnay, Sauvignon a z červených odrôd Frankovka, Cabernet Sauvignon, Alibernet a Merlot.

Technológia
Pri výrobe vína využívame moderné technologické postupy odkalovania muštov a riadeného kvasenia, ktoré sú doplnené tradičnými metódami, ako je zrenie vína v sudoch. Toto predurčuje výrobu kvalitných vín, ktoré sa vyznačujú vysokým extraktom a mineralitou s aromatickým potenciálom a jemnými kyselinkami hlavne u vín z kategórie neskorý zber. 

Okrem odberateľov väčšiu časť svojej produkcie predávame vo vlastnej vinotéke v centre obce Veľké Zálužie, kde okrem predaja vína organizujeme prezentácie a ochutnávky.

diazepam online over the counter


View NVf 2012 - velke zaluzie in a larger map

Poznámka k mape: Každý bod na mape označuje pivnicu s unikátnym číslom. Číselný zoznam pivníc nájdete tu.


Pivnica č. 1

Pivnica Fructus Vitis